4 důvody proč miminko zavinovat + tipy jak správně

Rodiče už od pradávna své děti zavinovali a balili do malých uzlíčků. Nejenom, že miminko zabambušené v zavince je roztomilost sama, ale tento zvyk pomáhá miminku zůstat v klidu a lépe spát.

Sepsali jsme pro vás ČTYŘI DŮVODY, proč byste měli zvážit zavinování vašeho miminka: 

1. Pocit bezpečí

Zavinutí pomáhá vašemu dítku cítit se bezpečně a jistě, když se přizpůsobuje životu mimo dělohu. Vzhledem k tomu, že zavinování může miminkům poskytnout pocit, že jsou zpět v bříšku, cítí se díky tomu v bezpečí. Dále pomáhá eliminovat úzkost vašeho dítěte tím, že napodobuje váš dotek, což pomáhá miminku naučit se samouklidňovat.

2. Úlekové reflexy

Děti se rodí s nedobrovolnými úlekovými reflexy – nazývanými Moroův reflex. Tyto reflexy jsou mimovolní pohyby v jejich pažích a nohou a probíhají, dokud děti nezestárnou a nenaučí se je ovládat. Jsou součástí běžného raného vývoje. Jelikož jsou tyto pohyby mimovolní, děti se jich často leknou a může to ovlivnit jejich spánek. Zavinutím paží jsou omezovány velké pohyby, a proto je méně pravděpodobné, že se polekají a probudí se, když spí.

zavinovani-miminka-ano-nebo-ne

3. Bezpečí

Jedním z faktorů, které zvyšují riziko SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojence), je nechat děti spát na břiše nebo na boku. Zavinování pomáhá udržovat polohu dítěte při spánku na zádech a zároveň připomíná rodičům, aby položili dítě ke spánku na záda – což je nejbezpečnější poloha pro spaní ve fázi novorozence.

4. Regulace teploty dítěte

Novorozenci nejsou schopni regulovat svou teplotu. To znamená, že kojenci jsou odkázáni na vnější faktory – jako je zavinování – aby je udržely ve správné teplotě.

Tip, jak zajistit, aby teplota vašeho dítěte byla pro něj příjemná, je položit prsty nebo ruku pod oblečení a dotknout se holé kůže buď před hrudníkem, nebo na krku těsně pod oblečením. Pokud je vaše dítě teplé a suché při vhodné teplotě, je to perfektní. Pokud je ale miminku příliš teplo a je například i zpocené, měli byste část oblečení svléknout nebo vzít miminko do chladnější místnosti. Pokud je vašemu dítěti příliš chladno, dejte mu více oblečení nebo jej dejte na teplejší místo.

jak-zavinout-miminko

Bezpečnostní tipy

Přestože zavinování přináší výše uvedené výhody, musíte se ujistit, že to děláte správně, abyste se vyhnuli nebezpečí nebo nepohodlí pro vaše miminko. Dodržujte tyto bezpečnostní tipy:

srdcicko_odrazka Zavinovačka by měla být přiléhavá, ale ne příliš těsná. Měli byste být schopni umístit dva až tři prsty mezi hrudník vašeho dítěte a zavinku. Zavinovačka by měla být volná kolem boků, aby dítě mohlo volně pohybovat nohama. Příliš těsné zavinutí dítěte může ovlivnit jeho pohyblivost a vývoj.

srdcicko_odrazka Zavinovačka by také neměla být příliš volná nebo rozbalená během spánku by mohla zakrýt obličej dítěte a vytvořit nebezpečnou situaci.

srdcicko_odrazka Po zavinutí dítě vždy položte na záda.

srdcicko_odrazka Přestaňte zavinovat, jakmile se vaše dítě dokáže samo převrátit.

srdcicko_odrazka Vyvarujte se tomu, abyste miminko pod zavinku až příliš oblékli, protože to může vést k přehřátí.

srdcicko_odrazka Vždy byste měli mít na paměti, že vaše dítě může být zavinuté pouze během spánku.

srdcicko_odrazka Ne všechna miminka mají ráda zavinutí. Miminka jsou různá a existuje spousta dalších metod, díky kterým se vaše miminko uvolní a bude se cítit bezpečně. Takže se nebojte, pokud vaše dítě nemá rádo zavinování, nic se neděje. 

proc-zavinovat-miminko

Plenka na zavinování je také krásný dárek pro těhotnou nastávající maminku ve vašem okolí. Nezapomeňte koupit k dárku přání.

 muselinova-plenka-na-zavinovani-120x120cm

Zavinovací plenky koupíte tady >>

zdroj: bibsworld.com

Dozvěděli jste se dnes něco nového? Sdílejte článek se svými přáteli a pomozte i jim načerpat nové informace. 

autor-clanku