SLEVA 30% NA VEŠKERÉ OBLEČENÍ A DOPLŇKY | KÓD EXTRA30

Milované Sibiu: nejkrásnější rumunské město

sibiu_rumunskoVýhled na město Sibiu z věže katedrály sv. Marie, zdroj: Vladimír Balušík

Pokud jste četli úplně první článek na tomto blogu, který pojednával o životě v Rumunsku, možná si pamatujete, jak moc mě tato země okouzlila. Myslím si, že je velká škoda opomíjení této krásné krajiny z hlediska cestovatelského zájmu. Rozhodla jsem se, že vytvořím tuto rubriku, prostřednictvím které Vám vždy ukáži několik zajímavých míst, které jsme měli příležitost vidět. Pokud se tedy někdy vydáte do Rumunska, neváhejte a navštivte některé ze zmíněných míst. Jestli Vás právě má rubrika k návštěvě země podnítí, budu to považovat za největší odměnu, protože jsem přesvědčená, že tato země si zaslouží Vaši šanci. Zároveň také věřím, že za ty krásné roky, které jsme zde prožili, Rumunsku dlužím vykreslit ho pro širší veřejnost v lepším světle. 

 SIBIU

Jak jinak začít, než naším milovaným městem. Městem, ve kterém jsme strávili několik let života a kde se narodily naše děti. 

Město Sibiu není v našich končinách známé prakticky vůbec, natožpak turisty vyhledávané. Pro Rumuny je to však jedno z nejatraktivnějších měst a považují ho za jedno z nejlepších pro život. Sibiu je místem s bohatou historií (první zmínka o Sibiu pochází už ze 12. století) a je považováno za kulturní centrum Transylvánie. Město je velmi poklidné a lidé přátelští, je zde cítit velmi silný německý vliv a někdy se spíše setkáváme s názvem Hermannstadt. Proč tomu tak je, jsme si vysvětlili ve článku Žijete v Rumunsku?. 

mesto_sibiu_rumunskoTrhy na náměstí Piața Mare, zdroj: Vladimír Balušík

Historické centrum města je rozděleno na dvě náměstí - Velké a Malé (Piața Mare a Piața Mica), na kterých často probíhají akce nejrůznějších druhů. Během prázdnin je zde program na každý víkend, Rumuni tyto akce zbožňují a hojně se jich účastní. Navštívit tak můžete trhy s nejrůznějšími druhy zboží, festivaly aťuž hudební nebo ty kulinářské, letní kino nebo překrásné vánoční trhy, které směle konkurují i takovým jako jsou ty vídeňské. Dokonce můžete zavítat na miniOctoberfest”. Na Piata Mare najdete také Muzeum vévody z Brunšviku (Muzeul National Brukenthal), které slouží jako umělecká galerie a barokní jezuitský kostel sv. Trojice. Piața Mica odděluje od Velkého náměstí Radniční věž, na jejíž vrchol můžete za symbolické 2 RON (cca 11 Kč) vystoupat. Malé náměstí Vám může zase nabídnout Muzeum saské etnografie (Muzeul de Etnografie şi Artă Populară Săsească Emil Sigerus). Na tomto náměstí můžete také najít tzv. Most lhářů", o němž se říká, že pokud na něj vstoupí nějaký lhář, most se zřítí. Na obou náměstích se Vám naskytne navíc pohled na malebné domečky, jejichž zvláštností jsou okna, která připomínají tvar očí, máte tak pocit, že Vás stavby pokoutně sledují.

vanocni_trhy_sibiuVánoční trhy v Sibiu v roce 2019, zdroj: www.observatorulph.ro

Posledním náměstím v centru je Huetovo náměstí (Piața Albert Huet), na kterém najdete evangelickou katedrálu sv. Marie, v níž jsou také pochovány významné osobnosti města. Můžete rovněž vystoupat za 3 RON (cca 16 Kč) na věž katedrály a vychutnat si tak nádherný výhled na celé Sibiu. Velmi působivé jsou červené šindelové střechy domů, v dáli zase uvidíte hory, které dokonale dotváří malebný pohled na město. 

sibiu_zivot_v_rumunskuEvangelická katedrála sv. Marie na Piața Albert Huet, zdroj: Vladimír Balušík

V centru města můžete také narazit na místo, které je považováno za to nejromantičtější v Sibiu. Označení nese Pasajul Scărilor a jedná se o pasáž se schody, která dělí horní část města od té dolní. 

Zmínit musím také ortodoxní katedrálu sv. Trojice, která je hlavním centrem rumunské ortodoxní církve v Transylvánii a je rovněž sídlem místního arcibiskupa. Katedrála je bohatě zdobena zlatem a velkým počtem ikon, jak je pro pravoslavnou katedrálu zvykem. 

Co stojí rozhodně za návštěvu je také Muzeum tradiční lidové civilizace Astra, což je vlastně skanzen pod širým nebem, který je plný příkladů lidové architektury z různých částí Rumunska. Najít tu můžete dřevěné domečky řemeslníků, hospodářská stavení nebo kostelíky. Areál hostí každým rokem velmi populární festival dokumentárních filmů Astra film festival. Hned vedle muzea se nachází také zoo. To vám popravdě nenabídne žádný ojedinělý zážitek, je zde pouze několik pavilonů a výběhů. Co však stojí za zmínku je velké jezero nacházející se v areálu zoo. Za poplatek si zde můžete půjčit loďku a vydat se na romantickou projížďku. 

sibiu_muzeumastra_zivot_v_rumunskuMuzeum Astra, zdroj: Vladimír Balušík

Jak se sem dostat?

Sibiu disponuje letištěm..malým letištěm...letišťátkem. Nečekejte tedy žádné luxusní obchody s kosmetikou či butiky, je to prostě jenom letiště, které slouží k tomu, dostat se z bodu A do bodu B, bez přidané hodnoty nějakého většího zážitku. Ale jak se říká, co je malé, je milé. Cesta letadlem patří mezi nejrychlejší a co si budeme, také nejpohodlnější způsoby, jak se do Sibiu dopravit. Pravidelná linka Vídeň - Sibiu létá několikrát týdně a samotný let trvá pouze hodinu (pozor na časový posun, v Rumunsku počítejte s hodinou více). Na výběr je také spojení Praha - Mnichov - Sibiu. Dopravit se sem můžete také vlakem, s pravděpodobným přestupem v Budapešti nebo autobusem (žlutý autobus vás doveze například do Temešváru blízko hranic s Maďarskem a do Sibiu již budete muset s lokálním dopravcem). Vřele doporučuji i cestu autem, kromě cca 10 km jedete celou cestu po dálnici. 

Nela ♥