Dudlík a jeho vliv na zoubky

Často se setkáváme s otázkami, jestli dudlík nějakým způsobem ovlivňuje vývoj dětských zubů. Díky výrobcům dudlíků BIBS máme jedinečný pohled na tuto problematiku od odborníků na zubního lékařství.

dudlik-a-zuby

VÝHODY DUDLÍKU

Děti mají od narození přirozený sací reflex. Tuto potřebu se bude dítě snažit uspokojit dudlíkem, matčiným prsem, palcem nebo jiným. Z dentálního hlediska je lepší opatřit miminku dudlík, aby si nemohlo cucat palec.

"Jednou z výhod dudlíků je šance zabránit tomu, aby si dítě začalo cumlat paleček. Pokud jde o zoubky a čelist, upřednostňuje se dudlík. Pro dítě je velmi obtížné přestat používat palec, zatímco dudlík můžete dítěti snadněji vzít. Paleček dítěti jen tak neseberete."
- Nina Nissen Falbertová, zubařka

Další výhodou dudlíků (z dentálního hlediska) je, že používání dudlíků zabraňuje dýchání ústy„Dýchání ústy znamená, že často (ve dne i v noci) používáme k dýchání ústa místo nosu. Je lepší dýchat nosem, neboť se tím chrání sliznice, zvyšuje se příjem kyslíku, působí to proti kazům v zubech a působí proti změněné poloze čelisti v důsledku klidové polohy jazyka.“
- Carina Løvstad, dentální hygienistka

ruzovy_dudlik_bibs_boheme

ROZHODUJE TVAR SAVIČKY?

„Na trhu je mnoho různých dudlíků. Pokud však jde o zuby, opravdu nezáleží na tom, jaký dudlík vaše dítě používá, protože zuby se normálně srovnají bez ohledu na nesouosost, když jsou dodržována doporučení, a dítě přestane používat dudlík kolem 3 let.“
- Nina Nissen Falbertová, zubařka

Neexistují žádné studie, které by potvrdily, že jeden typ dudlíku je lepší než ostatní, pokud jde o problémy se zarovnáním zubů. Různé dudlíky působí na zuby různě, ale žádná dudlíková savička není lepší než ostatní. Dobrá rada je zvolit dudlík s ventilem, protože ventilek způsobuje vytlačení vzduchu ze savičky, když ji miminko saje.

ekologicky-dudlik

KDY DUDLÍK VZÍT?

Jak vaše dítě roste a vyvíjí se, je důležité začít zvažovat vliv dudlíku na zuby a dásně.

„Mnoho studií prokázalo, že pokud vaše dítě přestane používat dudlík před dosažením tří let, postavení zubů se v pozdějším věku obvykle bez léčby normalizuje.“
- Nina Nissen Falbertová, zubařka

Stejně jako u čehokoli jiného, je důležité odnaučit své dítě používat dudlík v malých, postupných krocích. Je třeba změnit jeho myšlení a naučit ho, aby si zvyklo na život bez dudlíku. Pokud je ale batole ve fázi, kdy cítí, že dudlík potřebuje a poskytuje mu pohodlí a úlevu (například při růstu zubů), neodpíráme mu jej. 

Pokud není možné odnaučit dítě dudlat do tří let, snažte se, aby dítě dudlík používalo co nejméně a s co nejmenší intenzitou. Vy, rodiče znáte své dítě nejlépe a pokud máte pochybnosti a obavy, měli byste si nechat poradit od svého zubaře.

bibs_ortodonticke_night_sage_cloud

A TEĎ SI TO SHRNEME

Pokud vaše dítě přestane používat dudlík před dosažením tří let (tedy před prořezáním stálých zubů), postavení mléčných zubů se obecně normalizuje a trvalé zuby nebudou ovlivněny.

vliv-dudliku-na-zoubky

zdroj: bibsworld.com