🚨 Tento týden odesíláme zaplacené objednávky ve středu 27.9. (zaplacené do středečního rána), poté budou objednávky odeslány až v pondělí 2.10. 🚨

Kerzon: Jsou syntetické složky špatné?

V posledních letech se ve světě kosmetiky objevila nedůvěra k produktům získaných z tzv. zelené chemie. Slovo chemie v nás vyvolává představu jakéhosi nepřítele, kdežto slovo přírodní si automaticky spojujeme se zdravý.

Je skutečně syntetická látka nebezpečná nebo je naše představa mylná? 

POJĎME DO TOHO

Slovo „chemie“ máme tendenci spojovat s procesy umělé tvorby, jsou spojovány s nebezpečím a toxicitou. Ale ve skutečnosti chemikálie znamenají všechny prvky, které tvoří hmotu.

Chemie je věda, která umožňuje porozumět a analyzovat složení, fungování a organizaci forem hmoty existující na Zemi (minerální, rostlinné nebo živočišné).

synteticke-slozky-v-kosmetice

ZÁKLADNÍ POJMY

Přírodní materiál

Existuje v přírodě bez lidského zásahu. Přírodní složky jsou rostlinného, ​​živočišného a minerálního původu. Patří sem také voda.

Materiál přírodního původu

Pochází z přírodního materiálu upraveného člověkem chemickými nebo biologickými procesy. Složka je považována za přírodní derivát, pokud obsahuje více než 50 % přírodní složky.

Syntetický materiál

Pochází z chemické transformace prováděné lidským géniem. Může být umělý (kompletně vytvořený/vynalezený chemiky) nebo okopírovaný z přírody, jak tomu často v parfumerii bývá.

NĚCO MÁLO Z HISTORIE (ale opravdu jenom trošku)

Odborníci z oblasti parfumerie začali používat syntetické molekuly s rozvojem organické chemie na počátku 19. století, což jim umožnilo rozšířit jejich paletu tvorby. Tyto syntetické molekuly dnes představují 98 % všech látek používaných v parfumerii.

zelena-chemie-kosmetika

TOXICITA?

Toxicita látky závisí na její chemické struktuře a její koncentracine na jejím původu. Často dochází ke zkreslenému vnímání rizika při vyslovení názvu „chemická látka“, ale syntetická složka umožňuje zcela kontrolovat její původ, stabilitu a nezávadnost pro pokožku a životní prostředí.

Když se navíc podíváme na seznam látek klasifikovaných jako karcinogenní (proslulé endokrinní disruptory), nejtoxičtější jsou složky přírodního a nesyntetického původu. Toxické přírodní látky jsou často prostředky obrany proti vetřelcům, holt přírodní zákony.

A CO ALERGENY?

Parfémové alergeny jsou molekuly přirozeně obsažené v esenciálních olejích a složkách, které tvoří parfém. Pro srovnání - alergeny v parfumerii jsou jako ořechy nebo pšenice v potravinářských výrobcích. Pro některé představují velký problém, ale pro ostatní, kteří nejsou alergičtí, nepředstavují žádné nebezpečí. Předpisy ukládají jejich uvedení v seznamu složek, aby se usnadnilo jejich odhalení pro citlivé osoby, důvod je spíše informativní.

synteticke-latky-v-kosmetice

SYNTETICKÉ MOLEKULY MAJÍ MNOHO VÝHOD:

srdcicko_odrazka Může díky nim dojít k reprodukci vůní, které přirozeně extrahovat nelze. Některé květiny, jako například konvalinka, lilie, karafiát nebo šeřík, jsou totiž příliš křehké. Parfuméři proto obnovují vůni pomocí syntetických surovin.

srdcicko_odrazka Lze synteticky vytvořit "zvířecí vůně" (například pižmo ambra). Mnoho základních složek v parfumerii pochází od zvířat. Tyto silné a houževnaté vůně se používají jako základní tóny, aby podtrhly a posílily kompozici a dodaly tak parfémům charakter. V současné době je naštěstí zakázané získávat tyto vůně přirozenou cestou

srdcicko_odrazka Uspokojení rostoucí poptávky při zachovávání přírodních zdrojů. Jeden příklad: 2000 bílých vrb by muselo být pokáceno každý den, aby se pokryla světová potřeba aspirinu, kdyby neexistovala syntetická chemie.

srdcicko_odrazka Syntetické látky mají obecně nižší cenu, neboť nehrozí jejich nedostatek.

srdcicko_odrazka Vysoce kontrolované a výkonnější inovativní molekuly, které přinášení nové a neprozkoumané vůně. 

kosmetika-syntetika

SEČTENO, PODTRŽENO

Syntetická chemie čerpá své účinné látky z přírody! A ano, jsou to rostliny, které vědci extrahovali, testovali a zkopírovali jejich aktivní molekuly, aby je identicky reprodukovali a uvedli na trh. Syntetická nebo přírodní, molekula zůstává stejná.

 zdroj: kerzon.paris

Líbí se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na Facebooku a pomozte jim se dozvědět něco nového.