Kojení a dudlík

Kojíte vaše miminko a přemýšlíte, že byste mu nabídli dudlík? Zde je vše, co potřebujete vědět. Poradíme vám co dělat a nedělat a na co si dát pozor při podávání dudlíku svému novorozenci.

Proč dát vůbec miminku dudlík? 

Od narození mají děti přirozený sací reflex. Dítě se bude snažit tuto potřebu uspokojit matčiným prsem, dudlíkem, palcem nebo něčím jiným. Není to jen životně důležitý reflex pro dítě, aby se najedlo, ale sání má na dítě také uklidňující účinek a připomíná dítěti něco bezpečného a známého v jinak cizím světě.

Dudlíky jsou skvělé pro uklidnění vašeho děťátka a nabízejí se jako možnost jak jeho potřebu sání uspokojit.

bibs-slintacek-bandana-caramel 

Kdy můžete miminku dudlík dát? 

Americká pediatrická akademie (1) doporučuje, aby maminky se seznamováním svého dítěte s dudlíkem počkali, dokud se dobře "nerozkrojí",  aby kojení probíhalo hladce a dítě se naučilo správně přisát. Obvykle se tak stává, když je miminku kolem 3 až 4 týdnů, ale každé dítě je jiné.

Novější výzkumy však ukazují, že dudlík můžete miminku nabídnout mnohem dříve. Studie z roku 2016 zjistila, že používání dudlíku, ať už bylo zahájeno od narození nebo po laktaci, významně neovlivnilo trvání kojení u zdravých donošených dětí do čtyř měsíců věku (2). Jiná studie zjistila, že omezení přístupu k dudlíkům v nemocnici během novorozeneckého období ve skutečnosti snížilo míru výhradního kojení (3).

Vidíte tedy, že studií a názorů je několik. Je tedy pouze na vás a vašem instinktu, kdy se rozhodnete dudlík miminku nabídnout. Špatné načasování neexistuje.

deka-z-merino-vlny-detska_1

Dudlíky, které podporují kojení

Obavy z používání dudlíku v souvislosti s kojením často pramení ze skutečnosti, že technika sání používaná při kojení je odlišná od techniky používané u umělých saviček na lahvích a dudlíkách.

Kulatá savička je ta, kterou zdravotníci v Dánsku (4) doporučují při kojení dítěte. Kulatá savička totiž nutí dítě kroužit jazykem kolem dudlíku stejně jako při kojení.

Dudlání kulatého dudlíku může být ze začátku pro novorozence velmi náročné a obtížné. Pokud chcete kojit a vaše miminko se při kojení obtížně přisává, může kulatá savička pomoci miminku s nácvikem správného způsobu sání, protože miminko procvičuje čelistní a ústní svaly stejnou technikou jako při kojení.

Vy jako rodič znáte své miminko nejlépe, takže můžete určit, zda je použití dudlíku pro vás a vaše děťátko to pravé.

dudlik-kulata-savicka

Dudlík s kulatou savičkou koupíte tady >>

A co ostatní tvary saviček? 

Existují i jiné tvary saviček dudlíků, než je ten kulatý. V naší nabídce najdete jak kulaté, symetrické, tak anatomické savičky.

Každé miminko a jeho potřeby jsou unikátní a i jeho preference ve tvaru saviček se mohou lišit. Miminka mají různé techniky sání, jinou anatomii úst, a tedy i jiné preference, pokud jde o dudlíky.

Symetrická savička

Plochá symetrická savička je pro děti, které mohou mít potíže s držením kulatého dudlíku v ústech. Dudlík ve tvaru ploché kapky se snadno přitiskne naplocho na patro dítěte, a proto jej dítě snadno drží v ústech.

dudlik-se-symetrickou-savickou

Dudlík se symetrickou savičkou koupíte tady >>

Anatomická savička

Anatomická savička je nahoře zakřivená pro přirozené se přizpůsobení patru dítěte (jako kulatá savička) a má zkosenou špičku pro snadné umístění jazyka (jako plochá symetrická savička).

dudlik-anatomicka-savicka

Dudlík s anatomickou savičkou koupíte tady >>

A teď shrnutí 

Jako rodič můžete zkusit podat vašemu dítku konkrétní dudlík, ale nakonec si miminko samo vybere, jaký typ savičky či dudlíku samotného mu vyhovuje nejvíce. Netřeba se stresovat kvůli tomu, že si miminko zrovna neoblíbilo kulatou savičku. Mnoho dětí snadno rozliší a přizpůsobí se různým technikám sání podle toho, zda je se jedná o dudlík, matčino prso nebo o kojeneckou láhev.

Pokud máte problém s kojením, tak zvažte vyzkoušení kulaté savičky. Uvidíte, zda došlo k nějakému pokroku. Jak již bylo zmíněno, kulatá savička procvičuje čelistní a ústní svaly dítěte stejně jako při kojení.

bibs-dudlik-symetricky

Pár dudlíkových rad na závěr

  • miminku nabídněte dudlík, když je po jídle
  • nepoužívejte dudlík jako náhradu krmení
  • nedávejte na dudlík cukr ani med
  • dudlíky nedávejte do mrazáku a následně nepodávejte studené dítěti
  • kaučukové dudlíky nenechávejte na přímém slunci
  • přestaňte dudlík používat do 3 let dítěte

Přečtěte si další články o dudlíkách:

dudlik-a-vliv-na-zuby jaky-dudlik-vybrat-pro-miminkodudlik-skogen-baby zvetsuje-se-kaucukova-savicka-dudliku

Zdroje:

1. American Academy of Pediatrics. Pacifiers and Thumb Sucking

2. Jaafar SH, Ho JJ, Jahanfar S, Angolkar M. Effect of restricted pacifier use in breastfeeding term infants for increasing duration of breastfeeding. Cochrane Database Syst Rev 2016;(8):CD007202.

3. Kair L, Kenron D, Etheredge K, Jaffe A, Phillipi C. Pacifier restriction and exclusive breastfeeding. Pediatrics. 2013;131(4):e1101-e1107. doi:10.1542/peds.2012-2203

4. https://babyinstituttet.dk/sut-hvornar

5. https://bibsworld.com/