🚨 Tento týden odesíláme zaplacené objednávky ve středu 27.9. (zaplacené do středečního rána), poté budou objednávky odeslány až v pondělí 2.10. 🚨

Miminko s flíčkem


capi_kousnuti_neavus_simplex
Malý Lojzo Linda v porodnici, zdroj: Nela Balušík

Naevus simplex, čapí kousnutí nebo chcete-li andělské políbení či lososové skvrny. Všechny tyto výrazy se používají pro označení jedné a té samé věci. Ihned od narození se na různých místech tělíčka miminka mohou objevit červené až nafialovělé skvrny. Nejčastěji se vyskytují u kořene nosu, na čele, na zadní straně hlavičky, v oblasti víček nebo pod nosem. Důvodem vytvoření znaménka je rozšíření kapilár. Většina těchto skvrn vymizí spontánně bez nějaké léčby do jednoho roku od narození. Objevovat se poté mohou ještě několik let při pláči nebo vzteku dítěte, kdy dojde k většímu prokrvení kůže. (zdroj: porodnice.cz)


Většinou do jednoho roku…Ona ta slovíčka většinou nebo pravděpodobně mají jednu takovou nevýhodu - upnete se k nim. Automaticky začnete počítat s tím, že se tak stane. Proto, když vám někdo řekne, že vašemu dítěti ten flíček z čela zmizí s největší pravděpodobností do jednoho roku života, tak nějak s tím počítáte. U většiny dětí se tak přece stalo, tak proč by naše dcera měla být výjimka? Jak se vyrovanat s tím, že tou výjimkou je?

Narodila se nám krásná holčička, kterou jsme zbožnovali od první chvíle. Na porodním sále jsem si ničeho nestačila všimnout, ale když mě převáželi na JIP, na chodbě se ke mně přidal můj muž, aby mi řekl, jak strašně je malá krásná, že je to malý vlasáček, a že má na čele flíček, který ale prý zmizí. V tu chvíli jsem o ničem nepochybovala. Miminko se teprve narodilo a je přeci přirozené, že může mít na kůži určité přechodné změny.

Když mi za pár minut Lindu přinesli, byla jsem trochu zaskočená, že skvrna jí zasahuje velkou část čela a je velmi výrazné fialové barvy. Nechtěla jsem si ale za žádnou cenu kazit radost nepodstatným flíčkem, který tedy podle všeho zmizí. 

Ale když ležíte v porodnici už několikátý den a máte ten malý zázrak před sebou, neubráníte se jeho zevrubnému kochání a zkoumání. Chcete znát každý detail, každý záhyb na jeho tělíčku. V tyto chvíle jsem pocítila určitou lítost, že se se skvrnou narodila zrovna naše dcera. Ptala jsem se všech pediatrů, kteří nás na pokoji navštívili, co to vlastně přesně je, jestli to není nebezpečné a jestli se to časem opravdu ztratí. Všichni nezávisle na sobě se shodli na diagnóze i na tom, že znaménko zmizí. Na otázku „Do kdy?" jsem však již získala různé odpovědi. Jedna lékařka tvrdila, že do čtyř měsíců, další půl roku, jeden z tipů byl také osm měsíců až jeden rok a naše praktická lékařka mi řekla, že ona má zkušenost s vymizením do dvou let věku dítěte. 

Jasně, že je pro Vás nejdůležitější, že to není něco, co by Vaše dítě zdravotně ohrozilo, ale nedá Vám to a z počátku neustále hledáte informace, jestli přeci jenom neexistuje něco, co by onu léčbu neléčbu urychlilo. Není... Otázky typu „Co to má na čele?" „Ona si ublížila?” „Ona Vám spadla?” Vám začnou být nepříjemné a začnete mít pocit, že lidé si díky tomu myslí, kdo ví, co svému dítěti neděláte. Nicméně s trpělivostí vysvětlujete a nikdy nezapomenete dodat ,,Ale ono to zmizí”, Vy doufáte. Začnete se obviňovat, jestli to náhodou nemůže být Vaše vinna, jestli jste v těhotenství neudělala něco, co jste neměla. Neudělala... Časem Vám dojde, jak strašně hloupá tato domněnka byla.

S odstupem času se stydím za to, jak jsem z počátku k této věci přistupovala. Nikdy jsem neměla přeci pokřivené hodnoty o tom, co je pro mě nejdůležitější. Linda byla zdravá, to bylo pro mě klíčové, ale z onoho flíčku jsem byla zklamaná. Nikde nevidíte fotky dětí, které mají uprostřed čela velký karmínově červený ohýnek, bylo to něco, s čím jsem nepočítala a co jsem u jiného miminka nikdy neviděla. Smíření s touto nedokonalostí ale přišlo rychleji než jsem čekala. Začali jsme brát věc tak, že Linda je právě i díky onomu znamení tak speciální a výjimečná. Že k ní zkrátka patří.

neavus_simplex_capi_kousnuti_1Linda se svým znamením ve dvou letech, zdroj: Nela Balušík

Skvrnka začala lehce blednout, ne však tempem, jakým bylo slibováno. Nyní má naše Linda dva a půl roku a svoje andělské políbení má na čele stále. Sice daleko světlejší, ale je tam. A my ho nevnímáme, málokdy se stane, že ho zaregistrujeme, nevěnujeme mu žádnou pozornost, skoro jsme zapomněli, že ho má. Naše dcera je zdravá, šťastná a neskonale milovaná, žádný flíček na čele tento fakt nezmění. Pokud v průběhu let zmizí, budeme rádi, ale pokud tam zůstane, tak tam zkrátka zůstane. Pokud by se tak stalo a Linda se v budoucnu rozhodla pro laserové odstranění, samozřejmě ji v tom podpoříme, nebudeme ji však do ničeho sami tlačit. Všichni dobře víme, že ať už děti či dospělí umí být krutí a rozhodně nechceme, aby byla díky tomu třeba objektem šikany a nesla si po zbytek života trauma. Pokud se ale rozhodne svou malou dokonalou nedokonalost nosit s hrdostí, budeme na ní pyšnější o to víc i my. 

Před čtyřmi měsíci přišel na svět náš Arthur a hádejte, co má na čele? ;)

capi_kousnuti_neavus_simplex_1
Archie a jeho andělské políbení, zdroj: Nela Balušík 

Nela ♥