Vánoce v Rumunsku

vánoce_v_rumunsku_rumunske_vanoceVánoční trhy v Bukurešti, zdroj: unica.ro

Popravdě jsme každý rok kolem čtvrté adventní neděle sbalili kufry a vyrazili směr Čechy a Slovensko. Preferovali jsme trávit tento sváteční čas v širším kruhu rodiny a zůstat na Vánoce tady v Rumunsku nám připadalo spíše smutné. 

Letošní rok a pandemie koronaviru to však změnili…Zůstáváme zde! Nejprve se objevily chmury a pocit zkažených Vánoc, nicméně Vánoce jsou přeci tam, kde je láska a všudy přítomná pohoda. Obavy vystřídalo vzrušení z pocitu prvních Vánoc jako velká rodina, z příležitosti vytvořit si nové tradice a pokračovat v těch, které nám přišly kouzelné v dětství a chtěli bychom je předat našim dětem. Ostatně začátkem nového roku opouštíme Rumunsku a máme tak možnost je alespoň jednou a naposledy oslavit tady. 

A abychom naladili na vánoční atmosféru i vás, máme pro Vás článek o tom, jak se slaví Vánoce v Rumunsku. 

Začneme pěkně popořadě a to Mikulášem. Sv. Mikuláš, v Rumunsku známý jako Moş Nicolae (Děda Mikuláš) naděluje i rumunským dětem sladkosti a drobné dárečky do bot či pantoflí. Koná se tak však v noci z 5. na 6. prosince a děti tak nepřichází s Mikulášem do styku jako je tomu u nás.  Se zvykem, že by chodil mikulášský průvod s čertem a andělem od domu k domu se zde tedy nesetkáte. 

Dalším důležitým mezníkem v adventním čase je 20. prosinec, kdy se na počest sv. Ignáce koná tradiční zabíjačka (malá poznámečka: Rumuni MILUJÍ vepřové).

Velmi rozšířená je u Rumunů také koleda. Koledníci chodí od domu k domu s písněmi a přáním dobrého zdraví a všeho nejlepšího. Tomuž, kdo nepřijme a nepohostí koledníky, nechystá dle pověr osud nic dobrého. 

rumunske_vanoce_vanoce_v_rumunskuTradiční koleda na vsi, zdroj: a1.ro

V Čechách se poslední roky setkáváme s tím, že některé rodiny zdobí vánoční stromeček dříve, než na Štědrý večer. Například již při zahájení adventu. V Rumunsku však tradice velí, že stromeček musí být ozdoben na Štědrý večer z 24. na 25. prosince a odstrojuje se až 7. ledna, na který v Rumunsku spadá svátek sv. Jana Křtitele. 

Jak už vzpomínaná zabíjačka předznamenala, Rumuni mají na štědrovečerní tabuli převážně vepřové. Pečené maso podávají s nakládanou zeleninou všeho druhu, kterou si připravují dle starých rodinných receptů. Pochutnávají si také na klobásách, jitrnicích a tlačence, zkrátka na všech zabíjačkových specialitách. Připravuje se rovněž sarmale, které můžeme považovat za tradiční rumunský pokrm. Jedná se o zelné listy, která se plní rýží a vepřovým masem. Tu podávají společně s mămăligou, což je kaše vyrobená z kukuřičné mouky (polenta) a se smetanou. 

rumunsko_vanoce_vanoce_v_rumunskuTradiční pokrm sarmale cu mămăligă și smântână, zdroj: coltisorderomania.ro

To, co rozhodně nechybí v žádné rodině je tradiční rumunská obdoba naší vánočky - cozonac plněný mákem či ořechy. Kdo by chtěl vyzkoušet něco nového, může si zkusit rumunský cozonac připravit. Na konci článku mám pro vás recept. 

Tradice velí, aby se na štědrovečerním menu objevilo dvanáct různých druhů jídel, které mají symbolizovat dvanáct nadcházejících měsíců v dalším roce. Hoduje se dlouho, je běžné, že večeře končí až k půlnoci.

V Rumunsku si dárky rozbalíte až ráno 25. prosince, neboť Moş Crăciun (Děda Vánoc) Vám je nadělí v noci z 24. na 25. prosince. Moş Crăciun je spíše takový rumunský Santa Claus, než náš Ježíšek. Děti věří, že jim dárky vozí na saních s rolničkami, které jsou tažené koňmi a je vyobrazen vždy v červeném. 

Campanie-Mos-Craciun-pentru-bunicii-nostriRumunský Děda Vánoc - Moş Crăciun, zdroj: sibiu100.ro

Ráno 25. prosince se tráví rozbalováním dárků a děkováním Moş Crăciunovi. Následuje sváteční oběd, na kterém se podává prakticky to stejné, co na štědrovečerní večeři. 

Rumunské Vánoce se nesou ve znamení velkého veselí, které je pro každou rumunskou oslavu či sešlost tak typické. Lidé se radují, rodina je pospolu a užívá si zasloužený klid po náročném roce. 

…a na Vánoce v obchoďácích blázní ještě víc než my ;)

Krásné a poklidné Vánoce Vám všem! Doufejme, že rok 2021 přinese mnoho dobrého, které vytěsná všechny špatné vzpomínky, které bychom si jinak uchovali na letošní rok. 

Nela ♥

A teď ten slibovaný recept! (PDF verze ke stažení: cozonac)

cozonac