🚨 Tento týden odesíláme zaplacené objednávky ve středu 27.9. (zaplacené do středečního rána), poté budou objednávky odeslány až v pondělí 2.10. 🚨

Výhody stohovacích hraček

Ve světě hraček pro nejmenší děti, existuje jedna klasika, která vyniká svou jednoduchostí a všestranností - stohovací hračky. Tyto zdánlivě základní hračky se skládají z barevných, stohovatelných dílků, které si děti mohou uspořádat a poskládat na sebe. I když se mohou zdát triviální, výhody stohování hraček jdou daleko za hranice pouhé zábavy.

Dovednosti získané při skládání hraček se stávají základem pro složitější dovednostipodporují kognitivní, fyzický a sociální růst. V tomto článku prozkoumáme četné výhody stohovacích hraček a vysvětlíme si, proč by měly mít své místo v každé dětské sbírce hraček.

Zlepšení jemné motoriky

Stohovací hračky vyžadují přesnou koordinaci rukou a očí, protože se děti učí manipulovat a umisťovat každý dílek. Opatrným pokládáním jednoho bloku na druhý si děti rozvíjejí jemné motorické dovednosti a zdokonalují svou schopnost ovládat a manipulovat s malými předměty. Tato zvýšená obratnost otevírá cestu pro budoucí úkoly, jako je psaní, kreslení a používání náčiní.

bibs-vez

Podpora kognitivního vývoje¹

Stohovací hračky stimulují kognitivní schopnosti několika způsoby. Když děti experimentují s různými uspořádáními, učí se základní pojmy, jako je velikost, tvar a prostorové vztahy. Začínají chápat koncept příčiny a následku, když pozorují důsledky svých akcí.

Kromě toho, jak postupují od skládání jednoho nebo dvou bloků na sebe, ke stavění složitějších struktur, procvičují si dovednosti při řešení problémů a kritického myšlení.

Podpora raných matematických dovedností

Skládací hračky poskytují časný úvod do matematických pojmů. Děti se učí o počtech a množstvích, když počítají kostky nebo přidávají další dílky do své hromádky. Zkoumají také pojmy jako rovnováha a stabilita, přičemž si uvědomují, že vyšší věž může vyžadovat širší základnu, aby se zabránilo převrácení.

Tyto matematické základy postavené na stohování hraček mohou položit základy pro budoucí matematické dovednosti.

skladaci-veze-pro-deti

Rozvíjení jazyka a slovní zásoby

Stohovací hračka často přichází v různých barvách, tvarech a velikostech. Když si děti s těmito hračkami hrají, přirozeně začnou popisovat a porovnávat různé atributy každého kusu.Tato verbální interakce posiluje jejich jazykové dovednosti, rozšiřuje jejich slovní zásobu a zlepšuje jejich schopnost vyjadřovat myšlenky a postřehy.

Kromě toho mohou stohovací hračky zavádět do jejich slovníku pojmy jako „vysoký“, „krátký“, „široký“ a „úzký, čímž se zlepší jejich porozumění prostorovému jazyku.

Podpora sociální interakce

Stohovací věže si mohou děti užívat samostatně i ve spolupráci s dalšími dětmi. Když se děti zapojí do skupinové hry s těmito hračkami, naučí se komunikovat, sdílet a vyjednávat s ostatními. Mohou spolupracovat na stavbě věží, zapojit se do přátelských soutěží nebo se střídat v přidávání dílků.

Takové sociální interakce kultivují důležité dovednosti, jako je týmová práce, empatie a spolupráce, a pokládají tak základy zdravých sociálních vztahů později v životě.

stohovaci-vez_1

Rozvíjení kreativity a představivosti

Skládací věže poskytují dětem mnoho způsobů, jak si s nimi hrát a povzbuzují dítě, aby bylo kreativní a našlo si vlastní způsoby hry.

Závěr

Stohování hraček se může zdát jednoduché, ale nabízí nespočet výhod pro vývoj dítěte. Od zlepšení jemných motorických dovedností a kognitivních schopností až po podporu raných matematických a jazykových dovedností.

Skládací hračky poskytují všestranný zážitek z učení. Navíc sociální aspekt skládání hraček podporuje spolupráci a rozvíjí základní sociální dovednosti.

Nepodceňujme tedy sílu stohovacích hraček při podpoře růstu našich dětí a využití jejich plného potenciálu.

stohovaci-vez 

Skládací věže různých tvarů i materiálů koupíte tady >>

Vysvětlivky

1. Kognitivní vývoj se týká růstu a progrese kognitivních schopností nebo mentálních procesů u jednotlivců. Zahrnuje rozvoj dovedností souvisejících s vnímáním, pozorností, pamětí, jazykem, řešením problémů, uvažováním a myšlením. Kognitivní vývoj je zvláště významný v raném dětství, ale pokračuje po celý život.